Svjetski dan borbe protiv raka jajnika je utemeljen 2013. godine kao  inicijativa s ciljem podizanja svijesti žena o važnosti redovnih pregleda i stvaranje zajednice zdravih žena, pacijentica, obitelji, medicinskog osoblja i doktora radi promicanje prevencije i pružanje podrške oboljelima. SVE za NJU je od osnivanja članica platforme World Ovarian Cancer Day (WOCD) i koalicije World Ovarian Cancer Coalition (WOCC) te je dio svjetske mreže organizacija koje promiču prevenciju, informiranost javnosti, stvaranje veće društvene vidljivosti i pružanje podrške ženama oboljelima od raka jajnika.

Bolest žene nije samo ženski problem!

Prema registru za rak u Hrvatskoj je 2020. od raka jajnika oboljelo 368 žena, a u 2021. godini umrlo je 298 žena. Većinom je bolest otkrivena u višim stadijima kad su ishodi liječenja lošiji. Rano prepoznavanje simptoma koji mogu ukazivati na rak jajnika bitno je za rano otkrivanje bolesti i te simptome trebala bi poznavati svaka žena.

Šestu godinu zaredom Udruga obilježava  Svjetski dan borbe protiv raka jajnika pod poroviteljstvom Gradonačelnika grada Zagreba i uz podršku World Ovarian Cancer Coalition i partnera. Moto WOCC je „No woman left behind“ ili „Nijedna žena nije zaboravljena“.

Ovaj dan obilježit će se 8. svibnja panelom na temu dijagnostike, liječenja i genetičkog testiranja u kojem sudjeluju ugledni stručnjaci:  prim. mr. sc. Višnja Matković, Zavod za ginekološku onkologiju, Klinika za ženske bolesti i porode KBC Zagreb; dr. Renata Obrad-Sabljak, specijalistica ginekologije i porodništva iz zagrebačkog Doma zdravlja – zapad; prof. dr. sc. Ljiljana Šerman, integrativna psihoterapeutkinja i voditeljica programa genetičko informiranje u Sve za nju; doc. dr. sc. prim. Dražan Butorac, Klinika za ženske bolesti i porodništvo KBC Sestre milosrdnice, predsjednik Hrvatsko društvo za kolposkopiju i bolesti vrata maternice HLZ-a. Panel će u ime bolesnica otvoriti Zrinka Ulovec.

Nastavno se na Bundeku 13. svibnja organizirana javnozdravstvena akcija s istim ciljem – skrenuti pozornost na važnost brige o ženskom reproduktivnom zdravlju žena, prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, potaknuti žene na redovite ginekološke preglede, zdraviji način života i tjelovježbu te naglasiti važnost podrške oboljelima. Trčanje i hodanje su postali simbolima zdravoga života i zato će sudionici moći trčati na 4 km, a kraću stazu na 800 m mogu i prehodati. Okupit će se trkači, ali i ljudi dobre volje koji podržavaju ciljeve koje promovira Svjetski dan borbe protiv raka jajnika i udruga SVE za NJU sa svojim parterima i sponzorima. Kao i proteklih godina u ime svih žena u utrci sudjeluje članica SVE za NJU Milada Rabihić. Voditelj ove manifestacije je prijatelj, počasni član i ambasador Udruge Bruno Šimleša. U startnome paketu će se naći i edukativni letak kao podsjetnik ženama i znak zahvale Udruge i partnera na sudjelovanju u akciji.