„Sigurna, potrebna i dostupna zaštita od raka vrata maternice“.

Gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti cijepljenjem protiv HPV-a i preventivnim pregledima kod ginekologa.

Tijekom proteklih dana u Hrvatskoj se obilježavao 14. tjedan prevencije raka vrata maternice i 13. dan mimoza. Tim povodom Udruga je svoju tradicionalnu tribinu Biser mudrosti „preselila“ u Viroviticu. U suorganizaciji SVE za NJU, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije i Lige protiv raka Virovitičko-podravske županije, a uz podršku Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Instituta „Ruđer Bošković“, International Cervical Cancer Prevention Association (ICCPA), Hrvatskog epidemiološkog društva i Hrvatske lige protiv raka u Virovitici se 23. siječnja održala javnozdravstvena tribina „Biser mudrosti u Virovitičko-podravskoj županiji“. Ovo su dani posvećeni oboljelima od raka vrata maternice i edukaciji o važnosti prevencije, ranog otkrivanja, redovitih ginekoloških pregleda, cijepljenja protiv humanog papiloma virusa (HPV-a) te brige za vlastito zdravlje. Voditeljica tribine je bila Ljiljana Vukota.

Na tribini su zainteresirani stručnjaci i građani mogli čuti više o početku provedbe Prve faze reorganiziranog Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka vrata maternice, kao i o prevenciji infekcije HPV-om i zaštite od svih vrsta raka koje kod žena i muškaraca uzrokuje dugotrajna infekcija. Naravno, u fokusu je bio rak vrata maternice kao najčešća komplikacija infekcije te zaštita ginekološkog zdravlja. Otvorene su uvijek aktualne teme cijepljenja djevojčica i dječaka, prikazan hodogram provedbe Prve faze, naglašena uloga HPV testa kao primarnog testa u određim dobnim skupinama, te prikazani praktični detalji  i upute iz prakse. Poseban osvrt posvećen je ženama s invaliditetom.

Bilo je lijepo i posjećeno. Vjerujemo da će se žene odazvati na preglede, no ne zaboravimo koliko je važna uloga muškaraca da ih u tome podrže. Virus HPV pogađa jednako žene i muškarce, no bolest i društvena stigma više  pogađa žene. Zajedno se moramo boriti za zdravlje i to dostupnim alatima: informacijama zasnovanim na dokazima, cijepljenjem i redovitim pregledima.

Pojavnost raka vrata maternice

Po pojavnosti, u Hrvatskoj je rak vrata maternice treći najčešći rak žena u dobi od 30 do 49 godina (iza raka dojke i štitnjače). U posljednjih pet godina u Hrvatskoj godišnje prosječno od raka vrata maternice oboli oko 300 žena, a umre njih više od 100. Prema posljednjim podatcima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo od invazivnog raka vrata maternice u Hrvatskoj je u 2016. godini oboljelo 317 žena, a prema Izvješću o umrlim osobama u 2018. godini umrlo je 125 žena od posljedica te bolesti. Iako je u Hrvatskoj vidljiv napredak u stopama preživljenja, nažalost podatci studije CONCORD-3 o preživljenju za neka sijela, među kojima je i rak vrata maternice, pokazuju da se Hrvatska nalazi pri dnu zemalja Europske unije uključenih u istraživanje.

Iz predavanja stručnjaka

Iako poziv na preglede uključuje sve žene, posebno je istaknuta potreba da se žene s invaliditetom također uključe u program, jer je prema dostupnim podacima njihov odaziv vrlo nizak što dodatno povećava rizik za narušavanje zdravlja ove posebice vulnerabilne populacije.

Gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti cijepljenjem protiv HPV-a i odlaskom na preventivni pregled kod ginekologa. Razlozi ovih dobrih mogućnosti prevencije su ti što je za ovu vrstu raka poznat uzročnik (u 99,7 % slučajeva uzrokovan je dugotrajnom infekcijom visokorizičnim HPV-om koji se prenosi spolnim putem). Protiv  HPV-a postoji cjepivo za zaštitu od nastanka infekcije i zaštitu od razvoja zloćudnih promjena stanica vrata maternice. Bolest se sporo razvija i potrebno je razmjerno dugo razdoblje između infekcije i nastanka raka, tijekom kojeg imamo vremena za preventivne preglede i jednostavan i bezbolan probirni test kojim se ova bolest može otkriti dok se još nisu razvile zloćudne promjene ili u njihovoj ranoj fazi. Dakle, postoji sigurna, jednostavna i dostupna zaštita od raka vrata maternice.

U Hrvatskoj se trenutno provodi uglavnom oportunistički probir raka vrata maternice, a u pripremi je regionalna provedba Prve faze reorganiziranog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice u Virovitičko-podravskoj županiji. Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja raka vrata maternice na temelju konvencionalnoga Papa-testa, treći nacionalni program probira raka u odrasloj populaciji, uveden je 2012. godine kao organizirani probir koji za probirni test koristi konvencionalno citološko testiranje (Papa-test) na ciljanoj populaciji žena u dobi između 25 i 64 godine. Cilj je poboljšanje rezultata oportunističkog probira, rano otkrivanje raka vrata maternice i promjena koje mogu dovesti do raka, smanjenje njegove pojavnosti i smrtnosti te poboljšanja kvalitete života i održavanja zdravlja žena ciljane populacije. Nakon prvog kruga nacionalni program privremeno je zaustavljen radi rješavanja tehničkih i infrastrukturnih problema, a trenutno se provode pripremne aktivnosti za regionalnu provedbu prve faze reorganiziranog programa (pilot-projekt) u Virovitičko-podravskoj županiji.

U Republici Hrvatskoj svaka žena osigurana pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) starija od 12 godina ima pravo izabrati ginekologa na razini primarne zdravstvene zaštite (opredijeliti se u ginekološki tim). U Hrvatskoj je na dan 31. 12. 2019. bilo ugovoreno 278 timova u djelatnosti zdravstvene zaštite žena (ginekoloških timova), ali dio su timovi bez nositelja (ginekologa) te je broj specijalista ginekologa koji provode preglede za toliko manji, jer se u timovima bez nositelja obično izmjenjuju ginekolozi iz bolnica ili drugih ordinacija. U 2020. godini provodit će se daljnja poboljšanja i razvoj našeg programa probira, uključujući uvođenje testiranja na HPV kao primarnog testa probira za žene iznad 30 godina.

 

 

O prvoj fazi reorganiziranog Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice

U 2018. godini Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije i brojnim partnerima započeli su s planiranjem i pripremama provedbe prve faze reorganiziranog  Nacionalnog preventivnog programa  ranog otkrivanja raka vrata maternice na regionalnoj razini (pilot-program), koja uključuje novi pristup probirnom testiranju, a provodit će se u Virovitičko-podravskoj županiji među ženama u dobi od 20 do 64 godine. Svrha i cilj provedbe prve faze reorganiziranog Programa je testiranje izvedivosti prijedloga protokola s novim pristupom (primarnim testiranjem na HPV) kako bi se završna verzija mogla prilagoditi za provedbu na nacionalnoj razini na temelju podataka praćenja i iskustava prve faze provedbe (pilot-projekta), odnosno procijeniti novi pristup provedbe programa probira za rak vrata maternice i utvrditi potrebne preduvjete i resurse za planiranje i organiziranje potpune implementacije stručnih smjernica na nacionalnoj razini.

Važne preporuke za zaštitu od HPV-a i raka vrata maternice:

Educirajte se

Zaštitite svoje spolno zdravlje

Cijepite djevojčice i dječake protiv HPV-a

Izaberite zdrav način života i navike

Za žene – redovito odlazite na ginekološke preglede